دانستنی هایی در مورد قوانین گمرکی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 12 آذر 1396 در ساعت 14 : 26 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کنوانسیون A.T.A

در سال 1962 کنوانسیونی زیر نظر شورای همکاری گمرکی به نام کنوانسیون A.T.A تشکیل گردید.

وظیفه اصلی این کنوانسیون آن است که اجازه دهد کالاهایی به طور مشخص و به صورت موقت وارد کشور ثالثی شوند و بدون کوچک ترین تغییری از آن کشور خارج شوند. کارنه ATA توسط دفتر مرکزی کنواسیون که در پاریس مستقر است صادر میشود.

کالاهای تحت پوشش کارنه ATA به شرح زیر است :

– نمونه‌های کالای تجاری و فیلم‌های تبلیغاتی

– کالاهای جهت عرضه و به نمایش گذاشتن در نمایشگاه

–  مسایل مرتبط با مشاغل و لوازم شخصی

کارنه ATA علاوه بر کشور های اروپایی در کشورهای عضو نیز مورد استفاده قرار میگیرد که ایران نیز یکی از این کشورهاست اما بنا به دلایلی نمیتواند از تسهیلات این امکان برخوردار شود.

دفترچه A.T.A

دفترچه A.T.A را به نوعی میتوان یک وثیقه معتبر بین المللی دانست این دفترچه علاوه بر وثیقه میتواند به عنوان اسناد داخلی نیز به کار برده شود در صورتی که از این دفترچه به عنوان وثیقه استفاده شود میتوان به وسیله ی آن اجازه ورود موقت را در کشور های مختلف دریافت کرد.

کنوانسیون گمرکی T.I.R

کنوانسیون گمرکی سازمان ملل متحد در رابطه با حمل و نقل بین‌المللی کالا تحت پوشش کارنه نیز از مهمترین و جامع‌ترین مقررات گمرکی در سیستم ترانزیتی جاده‌ای می‌باشد که ناظر بر روابط بین حمل کننده ، گمرک و موسسه ضامن است.

کنوانسیون TIR از سال 1975 تا 1999، 19 بار اصلاح شده است که در آخرین آن بهبود قابل توجه ای در ارائه رویه   TIR در سوطح ملی و بین المللی ایجاد نموده، این اصلاحیه توانسته کنترل گمرکی را افزایش داده و همکاری بین دولت ها و هماهنگی های اجرایی آنان را بهبود ببخشد این در حالی است که علاوه بر کشور های عضور اتحادیه اروپا 64 کشور دیگر نیز به عضویت این کنوانسیون درامده اند.

کنوانسیون TIR از 64 ماه و 9 ضمیمه تشکیل شده است.

از جمله مناطق و کشور های عضو این کنوانسیون میتوان به تمام اروپا، شمال آفریقا ، خاور نزدیک و میانه و همچنین ایالات متحده آمریکا و کانادا و شیلی و اروئه به طور جداگانه نام برد.

سیستم TIR در صورتی که بخشی از سفر توسط حمل و نقل جاده ای انجام شود میتواند شامل حمل و نقل از طریق ریلی و دریایی نیز شود.

طبق قوانین سیستم TIR حمل و نقل کالا از گمرک مبدا به گمرک مقصد میتواند با طی کردن کشورهای ما بین مبدا و مقصد بدون بازرسی  انجام شود اما این عبور بدون بازرسی نیازمند رعایت مواردی است که به اختصار در زیر آمده است:

– پلمپ وسیله نقلیه حامل کالا در گمرک مبدا

– اجرای دستورالعملهای حفاظتی برای انواع محفظه و یا کانتینر ، بمنظور جلوگیری از هرگونه قاچاق

– سپردن تضمین های لازم به مراکز صدور کارنه

اتاق بازرگانی صنایع و معدن در ایران مرکز صدور کارنه می باشد و طبق توافقاتی که با گمرک انجام داده است در ازای صدور کارنه تا 50 هزار دلار یا معادل ریالی آن ضامن پرداخت حقوق گمرکی ، سود بازرگانی ، عوارض و جرایم ناشی از تخلفات و تاخیر خواهد بود. اتاق بازرگانی بایستی نهایت تا سه ماه پس از مطالبه وجوه آنرا پرداخت نماید.

 

صدور گواهی قبولی و همچنین اجرای قرارداد TIR برای وسایل نقلیه زمینی که در مسیر حمل و نقل بین المللی جاده ای رفت آمد دارند بر عهده گمرک ایران می باشد. اجرای این قوانین توسط اداره کل نظارت بر ترانزیت کنترل میشود.

T.I.R (Transport International Road(

یک سند گمرکی است که تمام گمرکات ورودی و خروجی و همچنین راه های انتقال کالا از مبدا به مقصد در آن قید شده است که در صورتی که کالایی در مسیری غیر از مسیر های مشخص شده از مبدا به مقصد برسد تحت عنوان ترانزیت خارجی به حساب نمی آید.

ترانزیت داخلی :

ترانزیت داخلی به این معنی است که کالای گمرک نشده ای از گمرک خانه ی مجاز در مبدا به گمرک خانه مجاز در مقصد تحت عنوان ترانزیت داخلی ، اداری یا شخصی حمل و و تحویل میگردد.

اظهارنامه در سه نسخه تنظیم و حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض مربوطه به صورت سپرده اخذ می‌شود ، فقط هزینه‌ها به صورت نقدی بطور قطعی دریافت می‌شود.

مراحل ثبت سفارش:

ثبت سفارش جهت واردات کالا دارای مراحل زیر می باشد:

1) صاحب کالا حق دارد قبل از اقدام به ترخیص کالای خود از هزینه های دقیق آن با خبر باشد به همین منظور تعرفه صحیح کالا پس از استعلام از گمرک در اختیار وی قرار داده خواهد شد.

2)      اخذ پروفرما از فروشنده کالا .

3)      مراجعه به معاونت بازرگانی خارجی جهت تکمیل فرم ثبت سفارش .

4)      اخذ مجوز ورود کالا طبق جدول مقررات صادرات و واردات از سازمانهای ذیربط .

5)      مراجعه به شرکت بیمه و اخذ بیمه نامه

6)      اقدام به ثبت سفارش در بانک واسطه معامله بمنظور ثبت سفارش کالا (پس از تکمیل فرم تقاضا برای گشایش اعتبار بانضمام فرم بانکی و پروفرما و بیمه‌نامه اجازه نامه نسبت به پرداخت حق ثبت سفارش اقدام گردد)

حق ثبت سفارش:

حق ثبت سفارش مبلغی است که به تمام کالاهای وارداتی اعم از اینکه از طریق سیستم بانکی سفارش داده شده باشند یا خیر تعلق میگرد و هر ساله مطابق با نرخ همان سال تغییر خواهد کرد.

حق ثبت سفارش را میتوان در زمان گشایش اعتبار در بانک یا هنگام ترخیص کالا در گمرک پرداخت کرد.

کالاهائی که از پرداخت حق ثبت سفارش معاف هستند عبارتند از :

1)کالاهای مسافری

2)کالاهای هدیه و سوغات وارده از طریق پست

3)کالاهای اساسی شامل (گندم ، قند ، شکر ، چای ، روغن نباتی ، برنج ، گوشت قرمز ، شیر ، کود و سم و بذر ، واکسن ، سموم دامی) اعم از یارانه‌ای و غیر یارانه‌ای و کاغذ و کالاهای وارداتی مربوط به طرحهای بیع متقابل و سرمایه‌گذاری خارجی و خرید خارجی بخش فرهنگ از جمله صدا و سیما از حق ثبت سفارش معاف می‌باشند .

واردات

واردات کالا به دو منظور صورت می‌پذیرد که عبارت است از :

الف – ورود قطعی

ب – ورود موقت

واردات قطعی

به کالاهایی که به قصد مصرف یا فروش وارد کشور شده اند و با انجام اقدامات قانونی از گمرک ترخیص میشوند را واردات قطعی میگویند.

واردات قطعی خود بر انواع مختلفی تقسیم میشود که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

1- واردات در برابر صادرات

2- واردات با پرداخت ارز

3- واردات بدون پرداخت ارز

4- واردات از مناطق آزاد

5- واردات از طریق مرزنشینان

6- واردات مبادلات پیله وری

7- واردات از بازار چه های مرزی

8- واردات کالا به وسیله پست

واردات در برابر صادرات

در واردات در برابر صادرات به صادرکنندگان کالاهای غیر نفتی این اجازه داده شده است که در مقابل کالاهای صادراتی خود کالاهای مجازی که از طرف وزارت بازرگانی یا ستاد پشتیبانی برنامه تنظیم بازار مجاز اعلام شده اند وارد نماید.

واردات به صورت پرداخت ارز

اینگونه مبادلات شامل موارد زیر میشود:

الف – انواع اعتبارات اسناد

ب – انواع بروات اسناد

الف – انواع اعتبارات اسنادی :

1)      اعتبار اسنادی برگشت‌پذیر

2)      اعتبار اسنادی برگشت‌ناپذیر

3)      اعتبار اسنادی تایید شده

4)      اعتبار اسنادی گردان

5)      اعتبار اسنادی قابل انتقال

6)      اعتبار اسنادی یک ، دو و یا چند مرحله‌ای

7)      اعتبار اسنادی فرعی

8)      اعتبار اسنادی اتکائی

ب – انواع برات :

1)      برات ساده

2)      برات اسنادی(برات مستند)

بررسی مسایل مربوطه به مدیریت گمرک ایران

فهرست مبادي مجاز گمركات كشور بر اساس نوع وظايف و رويه هاي گمركي، درويه ها و تشريفات قانوني مورد عمل در هر يك از آنها به شرح ذيل اعلام ميگردد .

ورود و خروج کالا تنها از طریق راه های قانونی که گمرک در آنها حضور دارد قابل انجام است

بديهي است انجام وظايف محوله و رويه هاي مورد عمل در هر يك از گمركات فوق ، وفق مجوزهاي

صادره از طريق واحدهاي ستادي ذيربط گمرك ايران و با رعايت قوانين و مقررات مربوطه انجام

ميگيرد و هر گونه تغيير در فهرست مزبور و اضافه كردن هر گونه رويه و وظيفه جديد از اين تاريخ

به بعد موكول به تامين شرايط لازم و موافقت و اعلام گمرك ايران خواهد بود.

همچنين بر اساس قانون يكسان سازي تشريفات ورود و خروج كالا و خدمات از كشور مصوب

83/1/17 مجلس شوراي اسلامي ، كليه وارد كنندگان و صادر كنندگان اعم از وزارتخانه ها و موسسه

ها و شركتهاي دولتي و غيردولتي و نهادهاي عمومي غير دولتي و كليه اشخاص حقيقي و حقوقي و

موسسات خيريه موظفند كالاهاي وارداتي و صادراتي خود را با تسليم اظهارنامه گمركي و انجام

تشريفات لازم از اسكله ها، فرودگاه ها و مرزهاي مجاز فوق مطابق با دستورالعمل هاي گمرك ايران

وارد و يا صادر نمايند، در غير اين صورت مشمول مقررات قاچاق كالا خواهد بود.

مقررات مسافری:

مقررات خروج كالای همراه مسافر

هر مسافر میتواند علاوه بر وسایل و لوازم شخصی کالای ایرانی به هر میزان و کالای خارجی تا سقف ارزش 160 دلار را از ایران خارج کند به شرطی که کالاها منع شرعی و قانونی نداشته باشند.

مسافرینی که قصد خروج هوایی از ایران را دارند میتوانند یک تخته فرش دستبافت با متراژ حداکثر 6 متر را به شرط انجام کارشناسی های لازمه توسط گمرک به کشور های خارجی منتقل کند همچنین فرش هایی که قدمت تاریخی دارند و یا شامل قوانین میراث فرهنگی میشوند و یا در آنها از طرح های غیر اسلامی استفاده شده است اجازه خروج از کشور را ندارند. مسافرینی که قصد سفر به کشور های امارات متحده عربی ، عربستان و سوریه را دارند نمیتوانند با خود فرش حمل کنند.

مسافرانی که به صورت همراه با شخص دیگری به مسافرت میروند و از خود گذرنامه مستقل ندارند نمیتوانند فرش حمل کنند.

یکی از کالاهایی که کاربران مجاز به خارج کردن هستند مقدار سه کیلو گرم خاویار با مهر مرکز شیلات می باشد.

خروج تابلو نقاشی و یا هر آثار هنری دیگری به شرط آنکه به قصد تجاری نباشد با مجوز وزارت ارشاد امکان خروج را دارند.

طبق قوانین مسافرین تنها اجازه حمل 150 گرم طلاجات را خواهند داشت.

خروج ظروف نقره ای حداکثر با وزن سه کیلو گرم به شرط قدیمی و میراث فرهنگی نبودن آنها بلامانع است.

هر مسافر میتواند حداکثر تا صد گرم زعفران ایرانی به همراه خود داشته باشد.

خروج هر گونه خشکبار توسط مسافر بلامانع است و تنها برای پسته به ازای هر گذرنامه حداکثر 10 کیلو گرم ظرفیت در نظر گرفته شده است.

با توجه به نظر بانک مرکزی هر مسافر میتواند تا سقف 1000 دلار به عنوان ارز مسافرتی با خود خارج کند و به ازای هر مسافر همراه نیز مبلغ 500 دلار مازاد این مبلغ مجاز است. مبلغ بالاتر از 1000 دلار تنها با مجوز بانک مرکزی و با ارائه اظهار نامه و یا گواهی انتقال از طریق شبکه بانکی امکان پذیر است. در نظر داشته باشید که هر شخص به میزان 500 هزار ریال وجه ریالی را میتواند با خود خارج نماید و همچنین خارج کردن واحد پول های درهم امارات ، دینار عراق، ریال عربستان، روبل روسیه، و افغانی به صورت مسافرتی و تجاری ممنوع می باشد.

مسافرانی که قصد زیارت عتبات عالیات دارند تنها مجاز به خارج کردن لوازم شخصی خود آن هم به میزان متعارف می باشند و خروج هر گونه خوشکبار، انگشتر، صنایع دستی و... برای این دست از مسافرین ممنوع است.

مسافر می‌تواند حداقل 24 ساعت قبل از پرواز به گمرك مراجعه و با ارائه بلیط و گذرنامه پس از انجام تشریفات گمركی كالای خود را تحویل شركت حمل و نقل هوایی نماید .

خروج كتب و نشریات و نوار كاست و فیلم كه نشر و پخش آنها ممنوع نیست مجاز است مشروط بر اینكه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی كنترل و مجوز خروج صادر نماید . (به شرط غیرتجاری بودن)

مسافر خروجی می‌تواند آلات موسیقی خود را از كشور خارج نماید مشروط بر اینكه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز داشته باشد .(در صورتیكه جنبه مصرف شخصی داشته باشد).

مسافرین خروجی می‌توانند آلات و ابزار دستی خود را كه متناسب با حرفه شخصی مسافر باشد با خود از كشور خارج نماید .

مسافرین خروجی می‌توانند دوربین فیلمبرداری ، تلفن همراه ، رایانه كیفی خود را خارج نمایند مشروط بر اینكه توسط مامور گمرك در گذرنامه مسافر ثبت گردد تا در هنگام برگشت به میهن دچار مشكل نشوند .

کارمندانی که به ماموریت خارج کشور اعزام میشوند و یا افراد ایرانی که اقامت خود را در خارج از ایران ثبت نموده اند یا افراد خارجی که در ایران مشغول تحصیل هستند میتوانند وسایل مستعمل خود را در حد متعارف از ایران خارج کنند.

فهرست كالاهایی كه خروج آنها توسط مسافر ممنوع است

1- خروج هرگونه اشیاء عتیقه و هنری با قدمت بیش از یكصد سال و خروج هرگونه شیء زیرخاكی

 2- هرگونه كتب خطی ، اوراق مینیاتور ، قطعات خوشنویسی خط و كتب چاپ سنگی

 3-  انواع سكه و سنگهای گرانبها

4- هرگونه اسلحه و مهمات و تجهیزات نظامی

5- هرگونه مواد مخدر

6- هر نوع كالائی كه صدور آن به موجب قانون یا شرع اسلام ممنوع می‌باشد

7- هرنوع كالای اساسی

صادرات همراه مسافر به كشورهای مشترك المنافع

طبق تصویب مجمع وزیران صادرات به کشور های مشترک المنافع به روش صادرات همراه مسافر طبق قوانین زیر نیز میتواند صورت پذیرد:

ماده 1 – توریستها و اتباع كشورهای مشترك‌المنافع كه به جمهوری اسلامی ایران مسافرت می‌نمایند مجاز خواهند بود برابر مقدار ارزی كه به سیستم بانكی كشور اظهار و اعلامیه ارزی دریافت داشته‌اند اقدام به خروج كالای صادراتی بهمراه خود از كشور نمایند .

تبصره 1 : خروج كالا تا سقف یك هزار دلار توسط واجدین شرایط ماده 1 نیازی به اظهار به سیستم بانكی كشور و دریافت اعلامیه ارزی ندارد .

تبصره 2 : نرخ خرید ارزی مسافرین فوق قیمت ارز واریزنامه‌ای در روز قبل (نرخ صادراتی + قیمت واریزنامه در بازار بورس) خواهد بود .

تبصره 3 : خروج كالاهای همراه مسافر به هر میزان نیاز به مجوز و گواهیهای رایج ندارد .

تبصره 4 : خروج كالاهای صادراتی مجاز برای مسافرین كشورهای (CIS) نیاز به ارائه كارت بازرگانی ندارد .

تبصره 5 : مبنای ارزیابی كالاهای همراه مسافر نرخهای مصوب كمیته دائمی قیمت‌گذاری كالاهای صادراتی مستقر در مركز توسعه صادرات ایران می‌باشد .

تبصره 6 : در زمان خروج كالا در هرمورد كه نرخ مصوب اعلام نگردیده باشد جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشكل برای مسافرین ، تعیین نرخ بر عهده گمرك مربوطه می باشد .

ماده 2 : مسافران ایرانی عازم كشورهای مستقل مشترك‌المنافع (CIS) مجاز به خروج كالاهای مجاز صادراتی بهمراه خود به میزان پانصد دلار آمریكا می‌باشند. خروج كالا بیش از این مبلغ تنها زمانی مجاز است كه با ارز منشاء خارجی و طبق اعلامیه ارزی بانكهای ایرانی صورت پذیرد .

تبصره 1 : ترددهای مرزی نیز شامل مقررات فوق می‌باشد .

تبصره 2 : خروج اینگونه كالاها به میزان نیاز به ارائه مجوز و گواهیهای رایج صادرات ندارد .

تبصره 3 : مبنای ارزیابی كالاهای همراه مسافر نرخهای مصوب كمیته دائمی قیمت‌گذاری كالاهای صادراتی مستقر در مركز توسعه صادرات ایران می باشد.

ماده 3‌ : گمرك ایران آمار صادرات مسافری را در سرفصل معین و به صورت ارزی هر ماهه به همراه آمار صادرات غیرنفتی كشور اعلام خواهد نمود .

گمرک میتواند در هر لحظه برگه اظهارنامه را به مسافر داده و با توجه به اظهاراتی که خود مسافر نسبت به لوازم و میزان باری که با خود دارد در مورد او اقدامات لازم صورت گیرد.

درصورتی که شخص از ارائه اظهار نامه امتناع کند و یا در مخفی کردن کالایی تلاش کند اقدام وی به موجب قاچاق کالا منظور شده و طبق قوانین مربوط به قاچاق کالا با آن برخورد میشود.

ارسال كالا: (Fright)

ارسال کالا شامل باری است كه مسافر حداقل 24 ساعت قبل از پرواز و پس از تشریفات گمرك آن را به شركت حمل و نقل با ارائه بلیط و پاسپورت تحویل و برای آن بارنامه صادرمی‌شود .

كالای فریت شده می‌بایستی یك ماه قبل و یا یك ماه بعد از خود مسافر به ایران برسد مشروط بر اینكه فرستنده و گیرنده كالا خود مسافر بوده و در زمانی كه در خارج از كشور بوده فریت كرده باشد . شرایط مربوط به ایرانیان مقیم خارج كه برای اقامت دائم به كشور وارد می‌شوند و یا كسانی كه بیش از یكسال خارج از كشور بوده‌اند ، در ادامه ذكر خواهد شد.

درصورتی که قصد ترخیص کالای فریت شده را دارید باید به خاطر داشته باشید که بار تنها به شخص ارسال کننده تحویل داده خواهد شد همچنین باید بارنامه، ترخیصیه و گذرنامه خود را نیز به همراه داشته باشید .

لوازم خانه مستعمل ایرانیان که دارای هر نوع گذرنامه ای هستند و مدت اقامت آنان در خارج یکسال تمام را رد کرده است و همچنین شش ماهه ی منتهی به آخر آن به صورت متوالی بوده باشد و همچنین لوازم  مستعمل منزل اتباع خارجی که برای اقامت موقت یا دائم به ایران آمده اند به شروط زیر از پرداخت حق گمرکی و سود بازرگانی معاف می باشند.

الف ) لوازم و اشیاء مزبور از كشور محل اقامت مسافر حمل و یكماه قبل تا نه ماه بعد از ورود مسافر به گمرك برسد مگر در موارد قوه قهریه (فورس ماژور) به تشخیص كمیسیون رسیدگی به اختلافات گمركی .

ب ) لوازم و اشیاء مزبور با وضع و شئون اجتماعی مسافر متناسب بوده و جنبه تجاری نداشته باشد .

ج ) ظرف مدت 5 سال قبل از آن از چنین معافیتی استفاده نكرده باشد .

تبصره 1 : این قانون شامل ایرانیان مقیم خارج كه برای اقامت دائم به ایران باز می‌گردند نیز می‌شود.

تبصره 2 : كارمندان دولت كه برای انجام ماموریت یكساله یا بیشتر به خارج اعزام می‌شوند در صورتیكه قبل از پایان ماموریت و توقف یكساله از خارج احضار شوند مشمول شرط مدت یكسال توقف مذكور در این بند نخواهد بود .

لوازم شخصی لوازم است که توسط خود مورد استفاده قرار گیرد و لوازم منزل لوازمی است که شخص در هنگام اقامت در منزل خود از آنها استفاده مینماید.

مسافرانی که با خودروی شخصی خود اقدام به ورود به کشور میکنند می توانند با دریافت جواز عبور خودروی خود به کانونهای جهانگردی مراجعه و قرار داد ورود موقت خودروی شخصی خود را دریافت نمایند و آنرا به گمرک ورودی تحویل دهند پس از آن تا سه ماه میتوانند بدون نیاز به ارائه اظهار نامه یا تادیه وجه الضمانی به گمرک از خودروی خود استفاده نموده و یا چندین بار با استفاده از وسیله نقلیه خود از مرز های مجاز وارد و یا از کشور خارج شوند.

 

تبصره 1 : استفاده از مزایای این ماده موكول به این است كه جواز عبور دارای سه شرط باشد :

1 – جواز مزبور برای ورود وسیله نقلیه به ایران دارای اعتبار باشد

 2 – مندرجات و اوصاف مذكور در جواز عبور با مشخصات وسیله نقلیه وارده مطابق باشد

 3 – در هیچ یك از قسمتهای مختلف جواز مزبور آثار قلم خوردگی یا حك یا اصلاح وجود نداشته باشد مگر این كه كانون صادر كننده جواز ، اصلاحی را كه بعمل آمده ، با مهر و امضای خود گواهی كرده باشد .

تبصره : ایرانیان خارج کشور تنها در صورتی میتوانند از این ماده استفاده نمایند که حداقل شش ماه به طور مستمر در خارج از ایران زندگی کرده باشند. مسافرینی که از مناطق آزاد وارد ایران می شوند نیز مانند سایر مسارفین تا 160 دلار جنس میتوانند با خود وارد نمایند.

مسافران مناطق مذكورباارائه بلیط و كارت شناسایی معتبر می‌توانند طبق مقررات كالای همراه خود را ترخیص نمایند و با ارائه كارت مناطق آزاد فقط برای یكباردرسال می‌توان ازمعافیت مسافری استفاده نمود . اضافه بودن از حد سقف ارزش مقرر قانونی ، جنبه تجاری داشتن كالا و یا به دلایل دیگر ، نظیر ممنوعیت ورود و یا تكرار آن به حدی كه از جنبه مسافری خارج و به صورت یك روند تجاری درآمده باشد كه در این مورد كالا باید از كشور خارج گردد . این عمل را مرجوع نمودن كالا می‌نامند و گمرك با تنظیم صورت مجلس مرجوعی و ابلاغ به صاحب كالا در مهلت مقرر (چهارماه در گمركات زمینی و دو ماه در گمركات هوایی) توسط ذینفع باید از كشور خارج گردد .

مسافرینی كه در یكسال بیش از یكبار مسافرت می‌نمایند هرگاه در مسافرتهای بعدی كالای غیرمجاز از همان نوعی كه در سفر یا سفرهای قبلی همراه‌آورده و براساس مفاد این ماده مرجوع كرده باشند ، مجددا وارد و به گمرك اظهار نمایند كالای مزبور دیگر قابل ترخیص و یا اعاده نبوده و باید بلافاصله نسبت به ضبط آن اقدام شود .(تبصره ذیل ماده 55 آ.ا.ق.ا.گ)

هرگاه از سوی صاحب كالا ، كالای مرجوعی و یا كالای وارده در مهلت معینی كه قانون تعیین نموده (گمركات هوایی دو ماه و برای سایر گمركات 4 ماه) جهت اعاده به خارج و یا ترخیص اظهارنشود كالا متروكه می‌شود و پس از مهلت مقرر در اختیار سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیكی قرار می‌گیرد .

كالای متروكه پس از تنظیم اظهارنامه متروكه و ارزیابی و ارزش گذاری و تعیین حقوق گمركی وسود بازرگانی و عوارض و هزینه‌های متعلقه عینا تحویل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیكی میگردد و گمرك در آن حق هیچگونه دخل و تصرفی را ندارد .مسئولیت خسارت وارده به كالا و فقدان آن قبل از ورود به عهده شركت حمل و نقل می‌باشد . شركت حمل و نقل می‌بایستی كالا را صحیح و سالم تحویل صاحب كالا و یا انبار نماید و گمرك هیچگونه مسئولیتی در موارد فوق ندارد .(بعنوان مثال درگمرك امانات پستی شركت پست مسئولیت حفظ و نگهداری كالا را دارد

 فهرست كالاهای مجاز برای مسافرین ورودی:

مسافر می‌تواند كالاهای ذیل بشرط رعایت سقف ارزش و نداشتن جنبه تجاری وارد نماید :

1 – دستگاههای مورد استفاده در خانه ازنوع برقی ، گازی یا نفتی ، اعم از اینكه استفاده از آنها موكول به نصب در خانه و دریك محل مخصوص باشد یا در محل ثابتی در خانه جای داده شود یا قابل حمل باشد .

2 – اجزا و قطعات یدكی و ملزومات و دستگاههای موضوع بند یك

 3 – اجزا و قطعات یدكی و ملزومات اتومبیلهای سواری ، موتور سیكلت و دوچرخه .

 4 – لوازم سرمیز و آشپزخانه (خانه‌داری) 5 – لوازم شخصی ، اجزا و قطعات یدكی و ملزومات آن

 6 – ساك و چمدان

 7 – البسه ، كیف ، كفش

 8 – پارچه

 9 – مواد غذایی از جمله شیرینی ، شكلات ، تنقلات ، آبمیوه ، نوشابه غیرالكلی

 10 – لوازم بهداشتی از قبیل : خمیردندان ، مسواك ، عطر ، ادكلن و غیره

 11 – لوازم آرایشی و آرایشگری

 12 – مواد و لوازم تدخین (از نوع مجاز)

 13 – رایانه دستی یا كیفی و ملزومات آنها

 14 – لوازم ورزشی

 15 – لوازم التحریر(نوشت افزار)

 16 – دوچرخه و سه چرخه

17 – گل مصنوعی

 18 – تفنگ بادی

 19 – فرش ماشینی

 20 – ابزار دستی ، برقی و غیر برقی

 21 – روزنامه ، مجله ، تقویم ، آلبوم و سایر محصولات صنعت چاپ

22 – اسباب بازی

 23 – زیور آلات بدلی

24 – مودم – فاكس مودم

 25 – دوربین دستی (هندی كم)

كالاهای وارداتی مخصوص مسافران مناطق آزاد تجاری و صنعتی:

1-مواد اولیه كارخانجات تولیدی

2-قطعات موردنیاز صنایع

قابل ذكر است كه كالای همراه مسافر نبایستی از انواع دارای منع شرعی و قانونی باشد .

فهرست كالای ممنوع‌الورود توسط مسافرین

 • مشروبات الكلی
 • وسایل قمار
 • اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره
 • مواد مخدر
 • نشریات ، تصاویر ، فیلم و عكس و هر نوع نوشته كه مخالف نظم عمومی یا شئون ملی یا عفت عمومی و یا مذهب رسمی كشور باشد .
 • سایر كالاهایی كه منع شرعی و قانونی دارند . فهرست كالاهایی كه برای ورود نیازبه اخذ مجوز مخابرات دارند 1 – رادیو ، ضبط و پخش توام با رادیو 2 – بی سیم ، تلفن بی‌سیم ، تلفن همراه 3 – اسباب بازی كنترل دار 4 – فراخوان 5 – دزدگیر 6 – تاكی واكی 7 – قطعات الكترونیكی از قبیل برد و غیره

واردات

كارت بازرگانی

کارت بازرگانی مدرکی است که به وسیله آن میتوان به صادرات و واردات کالا در کشور های مختلف اقدام نمود این مدرک توسط شعبات اتاق بازرگانی صنایع و معادن در ایران بنام متقاضی و یا شرکت تجاری ، اشخاص حقوقی صادر و در صورتی که تاییدیه ی واحد صدور کارت را نیز دریافت نماید معتبر خواهد بود.

اشخاص و كالاهای ذیل نیاز به ارائه كارت بازرگانی ندارند :

شركتهای تعاونی مرزنشینان

 • ملوانان ایرانی شاغل در شناورهائی كه بین سواحل ایران و سایر كشورها در تردد هستند .
 • پیله وران برای ورود كالاهای قابل ورود نیاز استان خود و استانهای همجوار در صورت اخذ كارت پیله وری و مجوز ورود از اداره بازرگانی شهر یا استان مربوطه .
 • كارگران ایرانی شاغل در خارج از كشور در صورت داشتن كارنامه شغل از وزارت كار و امور اجتماعی .
 • كالاهائی كه ورود آنها به تشخیص گمرك برای فروش نمی‌باشد .
 • كالاهای مسافری .
 • كالاهای هدیه و سوغات كه از طریق پست وارد می‌شوند .
 • كالاهای تجاری

كالاهایی كه به تشخیص گمرك برای فروش ، وارد یا صادر می‌گردد ، اعم از اینكه به همان شكل یا پس از انجام عملیات تولیدی ، تفكیك و بسته بندی به فروش برسد تجاری تلقی خواهد شد .

تشریفات مربوطه به خرید كالا

خریدار (وارد كننده) كالا به توجه به محلهای خرید و شرایط مربوط كه قبلا از طرق مختلف پیش‌بینی و بررسی نموده است ، اقدام به خرید می‌نماید . نحوه خرید از بازارهای خارجی و از طریق نمایشگاه های بین‌المللی ، بروشورهای تحقیقی و اتاق بازرگانی در ایران انجام می‌گیرد . خرید بخش دولتی بیشتر از طریق مناقصه و بخش عمومی بیشتر از طریق استعلام بهاء انجام می‌پذیرد .

 

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :